Интервью настоятеля для английской редакции Национальной радиокомпании Украины

Что же всегда интересует людей на заре окончания старого и начала условно нового времени года?
- Кожний рік, що минає, приводить людину до міркування як про щасливе майбуття, що ось-ось настане, так і про минуле, як радісне, так і не дуже. Святий ап. Павло каже: «Отож, дивіться, щоб поводитися обережно, не як немудрі, але як мудрі, використовуючи час, дні бо лукаві! Через це не будьте нерозумні, але розумійте, що є воля Господня» (Єф. 5:15-17).
Що ж це таке: «лукаві дні»? Насамперед, апостол хоче навчити нас дорожити часом, бо як крадій приходить іноді непомітно і миттєво, так і життя людини, якщо вона не буде його цінувати, теж пролетить, і пройде без користі для душі. Тобто кожний з нас повинен на всяк день робити добрі справи. А для цього не треба інколи багато часу, можна миттєво посіяти добро, а воно вже і без нас буде розростатись.
Звісно не треба у цьому процесі зупинятись. Треба йти далі від «сили в силу»*, дивлячись на приклади святих , яких Церква вшановує кожного дня. Звісно, щоб знати інколи, які ж чесноти притаманні святим, треба читати житійну літературу. Кожний, хто читав, знає, як приклади подвижників благочестя добре впливають на нас, читачів. Ми бачимо, що святі також мали якісь проблеми як у матеріальному плані, так і у духовному. Тут і нам наука – як, постійно вдосконалюючись, можна досягти свободи від зла, як у помислах, так і у вчинках. Звісно цей стан досяжний із-за умов прийняття Таїнств Сповіді та Причастя.
Багато людей навіть і не здогадуються, що у Церкві все направляється до того, щоб людина достойно прийняла Христа в Євхаристії. Пости, поклони, вкушеніє св. води, проскурок, освячення пасок , зілля, тощо - все є для того, щоб підтримати наші душі на духовній ноті. Бо серед стрімкого сьогодення навіть і деякі християни переймаються суєтою, мало уваги приділяючи своїй безсмертній душі. Може й краще, що існують відрізки часу, тому що кожний з нас, дивлячись на спливаючий час свого земного життя, починає міркувати про своє майбутнє: що там - після цього життя. І коли людина таки шукає істину від щирого серця, а не від лукавого настрою, то обов’язково найде Того Христа, Якого Православна Церква проповідує вже близько 2000 років.
Головне, щоб наші пошуки були від справжнього бажання знайти віру Христову, яку Він приніс на землю. Бо, інколи трапляється, що хтось шукає такого Христа, якого сам собі змалював у своїй уяві. Тут збувається слово ап. Павла, що в «останні часи, коли здорової науки не будуть триматись, але за своїми пожадливостями (прихотями) виберуть собі вчителів, щоб вони їхні вуха влещували. Вони слух свій від правди відвернуть та до байок нахиляться» (2 Тим. 4:3-4), такого шукача влаштовує, що віра - у нього в серці, і не треба до зібрання вірних ходити. Хоча Господь вказував на протилежне, коли казав, що «створю Церкву Мою, і ворота пекла не здолають її» (Мф. 16-18). Інші знаходять так звану істину у псевдохристиянських спілках, які й історії взагалі не мають. При цьому забуваючи, що Церква заснована була Христом за часів Його земного життя, і нікуди крізь віки не зникала, а до сих пір існує, і буде існувати до кінця світу. Тільки людині треба її знайти, а не створити на свій лад щось на кшталт церкви.
Тому всім слухачам хочу побажати небесних і земних благ у наступному році, духовного і тілесного здравія, тим хто вже в Церкві Христовій - частішого єднання з Христом у Євхаристії, тим, хто шукає істину, намагатися шукати скоріше, наполегливіше і головне від щирого серця! Бо взагалі радісніше жити і відчувати, що ти є творінням Божим, яке Він створив для вічного блаженства. У майбутньому ж блаженстві вже не буде зла, гріха, а блаженне перебування у єднанні з Творцем Всесвіту, у спілкуванні з Ангелами і святими . Кожний з нас, я впевнений, бажає жити у суспільстві без зла, у царстві правди і любові, але на жаль, на землі такого існування для людей немає, і ніколи не буде, тому що сатана постійно перешкоджає роду людському спілкуванню як з Богом, так і спілкуванню в християнській любові людям між собою.
Тому наша з вами мета, любі слухачі, щоб якомога менше проявів зла і гріха було у світі, а більше - радості, милості, та інших чеснот. Нехай же Всемилостивий Господь наш Ісус Христос дасть нам наснаги і далі творити добро, і жити за Його святими заповідями!
*«Забуваючи те, що позаду, і спішачи до того, що попереду, я женусь до мети, за нагородою високого поклику Божого во Христі Ісусі», - пише ап. Павло.
Беседовал Сергей Налесный,
автор программы "Insight",
Всемирная служба "Радио Украина"